Oy Nasıl Verilir Kimler Oy Verebilir?

Oy kullanmak her vatandaşın devletine ve milletine karşı bir yükümlülüğüdür. Bağlı olduğu adrese seçmen kâğıdı gitmiş olan her vatandaş mutlaka oy kullanmalıdır. Oy kullanmamak suç olarak geçer. YSK‘nın tespit ettiği oy kullanmayan vatandaşlara idari para cezası kesilir. Oy kullanma yaşı için seçim tarihinden itibaren 18 yaşının doldurulmuş olması gerekir. Oy kullanma şartları Anayasa bilgilerine göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, akıl sağlığı yerinde olan 18 yaş ve üzeri kişiler için geçerlidir. Oy kullanabilmek için okur yazar olmak gerekir. Okuma yazma bilmeyen bireyler oy kullanma alanına yanında başka birini alamaz. Fakat seçim görevlilerine kâğıt üzerinde yazılanları sorabilir ve buna göre oy kullanabilir.

Oy Verme Şartları         

Seçmen bilgi kâğıdı oy verme gününden 21 gün öncesinde gönderilmeye başlanır. Seçmen kağıdı üzerinde kişinin adı, kimlik numarası, hangi il, ilçe, kurum ve kaç numaralı sandıkta oy vereceği yazılıdır. Oy verilecek gün şahıslar bu sandıktan başka hiçbir yerde oy kullanamaz. Seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikametgahınızın bağlı olduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz ve kayıt olmanız gerekir.

Şehir dışında okuyan öğrencilerin oy kullanabilmeleri için otobüs bileti al şeklinde webden arama yaparak veya  bayilerden aldıkları biletlerin ücretleri devlet tarafıından verilmektedir. Veya bu öğrenciler öğrenim gördükleri okula giderek o okulun öğrencisi olduklarına dair belge almalıdır. Ayrıca kaldıkları yurttan da belge almalıdır ve yurdun bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne bu şekilde başvuru yapmalıdır. Yeni evlenen kişiler henüz kimliklerini değiştirmediyse yanlarında evlilik cüzdanları bulunarak oy kullanabilir. Kimler oy kullanabilir sorusunda hasta yatağında olanlar ve engelliler de oy kullanabilir. Bunun için seyyar sandıklar vardır. Seyyar sandık oy kullanmak için sağlık raporunuz ile beraber internet üzerinden seyyar sandık kurulu talep formu doldurmanız gerekir. Bu belgeler ilçe seçim kuruluna gönderilmek için de bağlı olunan muhtarlığa teslim edilir. Seyyar sandık muhtarlık seçimleri için geçerli değildir.

Oy verme önceliği olan bazı kişiler vardır. Bu kişiler; gebeler, engelliler, yaşlılar ve hastalardır. Ayrıca görevli güvenlik güçleri ile öncelikli seçmenlere yardımcı olan seçmenler de sıra beklemeden oy kullanabilir.

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Seçmen dikkatsiz bir şekilde oy kullanırsa ve kurallara uymazsa oyu geçersiz kılınır. Öncelikle oy vermeye giderken yanınızda seçmen kağıdı ve T.C. kimlik numarasını belli eden belge gerekir. Bu belge nüfus kağıdı, geçici nüfus kağıdı, pasaport ve evlilik cüzdanı gibi belgeler olabilir. Daha sonra kişiler oy kullanma bölgesine cep telefonu, ses kayıt cihazı, kamera gibi kayıt edici cihazlar almamalıdır. Eğer bu şekilde yakalanırsa oyu geçersiz kılınır ve ceza yazılır. Oyunuzun geçerli sayılabilmesi için elinizdeki mührü tek bir alana işaretlemelisiniz. Oy vermek istediğiniz parti ya da kişinin altındaki yuvarlak boşluğa dikkatlice TERCİH ya da EVET mührü basmalısınız. Mühürden başka bir işaret koyar, imza atarsanız oyunuz geçersiz kılınır. Yanlış oy kullandığını düşünen kişiye yeniden pusula verilmez.

Oy pusulası düzgün bir şekilde katlanılarak zarfın içine konulur. Daha sonra zarf dikkatlice kapatılır ve oy sandığına atılır. Oy verildiğine dair görevlilerin verdiği isim listesine imza atılır oy verme tamamlanır.

Oy Kullanamayan Kişiler

T.C. Yüksek Seçim Kuruluna göre oy veremeyen kişiler vardır. Bireyler sık sık yasada değişiklik var mı diye tutuklular oy kullanabilir mi sorusunu sormaktadır. Fakat ceza infaz kurumlarında hüküm giymiş kişiler oy kullanamaz. Bunun dışında askeri okulda okuyan öğrenciler, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları da oy kullanamaz. Askerler her ne sebepten olursa olsun oy verme günü izinli olsa dahi oy kullanma hakkına sahip değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir