Milletvekili Nedir ? Ne İş Yapar ?

Milletvekili en basit ve sığ bir şekilde özetlenecek olursa halk ile devlet arasındaki köprüdür ve bu köprü görevini parlamento da gerekli zamanlarda oy vererek, gerekli zamanlarda belirli konular için tartışma açıp konunun çözüme ulaşmasını sağlayarak yapar.

Dünya devletleri farklı şekillerde yönetilmektedir onlarca ülke ve onlarca farklı yönetim biçimi, bu yönetim biçimlerinin bir kesişim noktasını bulacak olursak o kesişim noktalarında milletvekilleri bulunurlar. Genel olarak devletin yönetiliş biçimine göre seçilmiş ve o yönde kararlar alıyor olsalar da bazı istisnalar da olmuyor değil.

Ülkemizde Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Ankara’da açılmıştır. Yüce Türk milletinin onlarca savaş ve zorlukların ardında kurmuş olduğu bu meclisin asil görevi ise yürütmeyi denetlemek ve yasama erkini kullanmak olarak özetleyebiliriz. Dolayısı ile ülkemizde milletvekilleri mecliste bulunarak bizlerin yani halkın çıkarları ile devletin çıkarları için canla başla çalışan insanlardır.

Dünyada ise başta bahsettiğimiz gibi onlarca farklı ülke var ve bu onlarca farklı ülkede milletvekilleri farklı şekillerde görev yapmaktadır. Bunlar ise bu konuda birkaç farklı örnek;

Almanya

Almanya’da farklı olarak diyet meclisi bulunmaktadır. 16 farklı federal eyalet bulunmaktadır ve bu federal eyaletlerin temsil edilmesine örnek verecek olursa eski Prusya Lordlar Kamarası‘na benzemektedirler ve bunlar bizden farklı olarak halk tarafından seçilmemektedirler.

Afganistan

Afganıstan’ da Çift meclisli sistem bulunmaktadır. ve  Wolesi Jirga denilen halk meclisi bulunmaktadır ve 249 üyeşi yani milletvekili bulunmaktadır. Mesherano Jirga isimli bir diğer meclisinde ise yaşlılar bulunmaktadır. Bu yaşlılar meclisinde ise 102 üye yani milletvekili bulunur. Bunların 34 tanesi ise bölge konseylerince çoğunlukla 3 yıllığına, 34 tanesi diğerinden farklı olarak eyalet konseylerince yine çoğunlukla 4 yıllığına ve geriye kalanlarda 34 tanesi de Başkan tarafından çoğunlukla 5 yıllığına seçilmektedirler. Ve Milletvekilleri içinde ise her ne kadar az da olsa kadın kontenjanı bulunmaktadır.

Kanada

Kanada’da ise her ne kadar sizleri şaşırtacak olsa da Birleşik Krallık parlamento sistemi kullanılmaktadır. Ve Kanada’da alt ve üst meclis olmak üzere 2 parça bulunmaktadır bunların alt meclis üyelerine uzun yıllardır parlamento üyeleri denilir, üst meclis senato üyelerine ise yine uzun zamandır senatör denmektedir. Diğer ülkelerden farklı bir özellik iseSenatörler yaşlandıklarında yani 75 yaşına ulaştığında zorunlu olarak emekliliklerine sevk edilmektedirler.

Avustralya

Avustralya’da parlamento üyeleri, senato veyahut temsilciler meclisi üyelerini tanımlarlar. Avustralya devletinin Parlamentosu bir federal parlamentodur (The Parliament of the Commonwealth da denilmektedir). Genellikle Parlamento üyelerine; İngilizce olarak Member of Parliament (Parlamento üyesi) kelimesinin bir kısaltması olaraktan MP kelimesini yıllardır isimlerinden sonra kullanılmaktadır. (Örnek verecek olursak; John McCallahan, MP.) Senato üyeleri gelecek olursak ise senatör sıfatını isimlerinden önce kullanırlar.

Ülkemizde nasıl Milletvekili Olunur?

Türkiye Cumhuriyetinde milletvekili olmak için yaş sınırı 2006 yılından sonra 30 dan 25e düşürülmüştür. Günümüze gelecek olursak ise 25ten 18 yaşına çekilmiş durumdadır.

Nasıl Milletvekili Olunur?

Milletvekili olmak için 2 yol bulunmaktadır bunlardan ilki; bir siyası partiye adaylık başvurusu yapılır ardından belirlenen ücret ödendikten sonra ön seçimlerin ardında kabul veya ret oyu alınır

Bir diğer yolu ise bağımsız aday olmaktır bunun için bir siyası partiye ihtiyaç yoktur. İl seçim kuruluna yapacağınız başvuru ile aday olabilirsiniz.

Comments are closed.