Bakan nedir ? Nasıl Olunur ? Ne İş Yapar

Bakan koltuğu bütün ülkeler için oldukça önemli koltuklardır. Bakanların görevini basit ve sığ bir tabirle anlatacak olursak; bakanlar bulundukları konum gereği ile hangi bakanlıkta görevliler ise o görevde cumhurbaşkanını veya başbakanı temsil etmektedir. Örneğin Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar yurt dışında katılacağı bir toplantıda ülkemizin cumhurbaşkanını temsil etmektedir aldığı kararlar ile ülkemizi temsil etmektedir.

Ülkemizde geçmiş yıllarda yapılan seçim ile bazı değişikliklere gidilmiş bazı bakanlıkların ismi değiştirilmiştir. Ülkemizin güncel bakanlar listesi;

Bulunmaktadırlar ve ülkemize en iyi şekilde hizmet etmeye çalışmaktadırlar.

Bakan Nasıl Olunur ?

Geçtiğimiz yıllarda bakan olabilmek için öncelikle milletvekili olması yeterli bir sebepti ama geçtiğimiz yıllarda bu değişti.

Bakan olabilmek için en gerekli şartlardan birisi olacağı ilgili bakanlıkla ilgili en yetkili kişilerden biri olmalı. Aldığı tahsil gereği ile ülkemizin önemli gelenlerinden olmalı. Geçeği makam gereği ile gece gündüz demeden bu vatan için çalışıp çabalaması gerektiğinden çalışkan ve özverili olmalı. Ve bunun sonucu olarak halka mal olmuş biri olmalıdır. İyi ve akıcı derecede birden fazla yabancı dil bilmeli ve uluslararası toplantılarda yabancı hükümet yetkilileri ile sağlıklı iletişim kurabilmelidir.  Günümüzde bakan atanmasını cumhurbaşkanı yapmaktadır.

Bir Bakan Ne İş Yapar ?

Bakan olabilmek için en önemli şartlardan biri olan ilgili bakanlığın en yetkili ve bilgili isimlerden biri olmalı demiştik. Bakan koltuğuna geçtikten sonra koltuğun getirdiği bazı yükümlülükler bulunmaktadır bunlardan bazıları şöyledir;

  • Diğer bakanlıklarla birlikte koordineli ve dikkatli bir şekilde çalışmalı ve birbirleri ile sürekli irtibat halinde olup gerekli bilgi akışını sağlamalıdır.
  • Cumhurbaşkanı ile koordineli bir şekilde çalışıp, önemli konular ile ilgili bilgi akışını doğru ve eksiksiz yapmalıdır.
  • Bakanlık koltuğunun getirdiği sorumluluk dolayısı ile alınması gereken kararları dikkatli, soğukkanlı ve zamanında almalıdır.
  • Uluslararası toplantılarda iş birliği yapıp gerekli durumlarda ise dik ve soğukkanlı durabilmelidir.
  • Dürüst ve doğru olmalı, aldığı kararların neticesinde halka hesap vermelidir.
  • Liyakate önem vermeli ve bakanlığın ileri gelen koltukalrına yetkili isimler getirerek bakanlığın işleyişini ve asayişini sağlamalıdır.

Bakanlar Ne Kadar Maaş Almaktadır ?

Bakanların aldıkları maaşları kesin olarak açıklanmamaktadır ama ortalama bir değer vermemiz gerekiyor ise 18.000 TL ye yakın miktarda maaş almaktadırlar.

Comments are closed.