2017 Referandum Sonuçları

Referandum konusunun evet cephesinde buluna partiler Ak parti ve MHP Partisidir. Merakla beklenen 2017 referandum sonuçları;

 • Evet olan oylar   %51,18
 • Hayır olan oylar %48,82

Sandıktan evet çıkan oy farkı 1.3 milyondur. Referandum, Anayasa referandumu yönetim sistemi değişikliği şeklinde sonuçlanmıştır. Ankara ve İstanbul’da seçim sürpriz sonuçlanmıştır. Referandum sonuçlarında en yüksek evet oyu, Bayburt ilinden yüzde %81,67 oranıyla çıkmıştır. Referandum sonuçlarındaki en yüksek hayır oyu ise Tunceli ilinden çıkmıştır. Bu ildeki hayır oyunun oranı yüzde %80,42’dir. 2017 seçim sonuçlarına göre, 18 maddelik Anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Böylece, 1923 yılından itibaren uygulanan Parlamenter sistem değiştirilmiş ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş kabul edilmiştir. Oy sonuçları analiz edildiğinde 13 Büyükşehir evet derken, 17 Büyükşehir ise hayır tercihini yapmıştır. Referandum sonuçlarında bir diğer önemli olan husus, geçersiz olan oyların fazla olmasıdır. Geçersiz olan oy sayısı 845.627’dir.

Referandumda Dikkat Çeken Hususlar

Yedi yıl aradan sonra ilk kez sistem değişikliği seçmene sorulmuştur. Bu konu ile ilgili 18 maddelik anayasa değişikliği hazırlanmıştır ve seçim sonuçlarına göre 18 maddelik anayasa değişikliği onaylanmıştır. Bu referandum ile birlikte Türkiye’nin 94 yıllık süre gelen yönetim şekli değişmiştir. Türkiye seçmenin evet oyları daha fazla olduğu için yönetim sisteminde değişikliğe gidilmiştir. Referandumda memleketlerinde oy kullanan vatandaşlar için dönüş yolunda İstanbul – Ankara, Adana – Kayseri, Erzurum – Trabzon ve Ankara İzmir otobüs seferi yapan firmalar tarafından indirimler yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde 1923 yılında itibaren bu yana uygulanan sistem parlamenter sistemiydi. Parlamenter sistem, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu şeklindeydi.  2017 yılında, tam 94 yıl sonra, 2017 referandum sonuçları ile Parlamenter sistem tamamen değişerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi olarak başkanlık sistemi kabul edilmiştir.

Referandum Sonuçlarında Sürpriz Yapan İller

Seçim günü tüm illerde 2017 referandum sonuçları için büyük bir heyecan sürdü. Seçim sonuçlandığında evet oylarının öne geçmesi ile birlikte seçim sonuçları da analiz edildi. Ankara ve İstanbul illerinde seçim sonuçları sürpriz oldu. Ak Parti özellikle çok önem verdiği İstanbul ve Ankara ilinde son 2 gün boyunca yoğun kampanya çalışmaları yapmıştı. Fakat hem İstanbul hem de Ankara ilinde hayır oyları öne geçti.  Bu illerde %2,4’lük oran farkıyla hayır oyu öne geçmiştir.

Bölgelere göre 2017 referandum sonuçları analiz edildiğinde oy sonuçlarında çok büyük bir değişiklik olmadığı, bölgesel dengeleri bozan illerin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, Çanakkale, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Denizli, Zonguldak gibi iller tercihini hayırdan yana kullanarak şaşırtmıştır.

AKP ve MHP Partilerinde %10 Oranında Kayıp

8 maddelik anayasa değişikliği için Ak parti, MHP ile uzlaşmış ve TBMMM ‘nin gündemine taşımıştır. MHP partisi Anayasa değişikliğine destek vermiştir. Anayasal değişikliğine CHP ve HDP partileri muhalefet etmiştir. Anayasa değişikliği ile ilgili konuyu gündeme getiren iki partinin taban puanlarına baktığımız zaman 2017 referandum sonuçları analiziyle ilginç sonuçlar meydana geldiğini görmekteyiz. 1 Kasım tarihinde Ak Parti’nin almış olduğu yüzde 49,5 oranında oy ile MHP Partisi’nin yüzde 11,9 olan oyları toplandığı zaman toplam oran %61,4 olmaktadır. Yani, Referandum sonuçlarının analizleri ile bu iki partinin 10 puanlık bir kaybının olduğu belirlenmiştir. Kayıpların büyük bir bölümünün MHP’den geldiği iddia edilmektedir Ak partili seçmeninin ise %2 oranındaki bir bölümünün sisteme destek vermediği analiz edilmiştir.

Başkanlık paketi içerisinde en çok tartışılan konular ise; tek adamlık rejim değişikliği, 18 yaşına milletvekilliği verilmesi, Cumhurbaşkanı’na federasyon kurma yetkisi verilmesi iddiası, milletvekili seçiminin 600’e çıkarılması gibi önemli konulardır.

16 Nisan 2017 Referandumu Kesin Sonuçları

 • Kayıtlı Seçmen Sayısı (Cezaevi Dahil) 55.319.222
 • Oy Kullanan Seçmen Sayısı               48.374.576
 • Geçerli oy sayısı                                  47.528.949
 • Geçersiz Oy Sayısı                                   845.627
 • Katılma Oranı                                         %87,45
 • Evet Oyu Verenlerin Sayısı                  24.325.633
 • Evet Oyu Verenlerin Oranı                    %51,18
 • Hayır Oyu Verenlerin Sayısı                23.203.316
 • Hayır Oyu Verenlerin Oranı                 %48,82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir